strefa archeologiczna solunto
Palermo i okolice,  SYCYLIA PÓŁNOCNA

Strefa archeologiczna Solunto: daj się zainspirować

Współczesnemu turyście trudno zaimponować. Najlepiej żeby było blisko, żeby nie trzeba było iść broń Bóg pod górę i żeby chociaż kilka kolumn wystawało z ziemi. Bądźmy szczerzy – ruiny czegokolwiek to w ogóle jest turystycznie ciężki temat. Trzeba ruszyć wyobraźnią, historia antyczna to nie nasz konik. Nie mamy szczególnych inklinacji, żeby poszerzać horyzonty i przecież każdy do diaska ma prawo spędzać wakacje jak chce i nikomu nic do tego, że ruiny traktujemy per noga. I mamy to co mamy: strefa archeologiczna Solunto mimo, że przeszła ostatnio rewitalizację pozostaje nadal nieznana. Nawet typowe dla greckich miast malownicze położenie na niewiele się zdaje. Trudno niby kogokolwiek winić. Po prostu dzieje nie obeszły się z tym fragmentem Sycylii łaskawie i po prawdzie “tam już nic nie ma”. W dobie powszechnie panującej wizualnej stymulacji bez multimediów i przede wszystkim solidnej reklamy teraz ani rusz. A już żeby przysłowiowi Janusz i Grażyna rozważyli wycieczkę na podstawie znalezionego w sieci opisu – mission impossible! Ale i tak spróbuję z pomocą pisarskiej wyobraźni i współczesnych środków wyrazu. Zatem polub lub obserwuj fanpage Solunto miasto inspiracji, a kto wie może odkryjesz w sobie żyłkę odkrywcy.

🌇 Solunto miasto inspiracji

20 grudnia 155 r.p.n.e o 8:02

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji daje możliwość aplikowania o wymianę przydomowych zbiorników na wodę. Wszyscy chętni proszeni są o zgłaszanie się do bouleuterionu*. Rada miasta będzie rozpatrywać zgłoszenia po uprzedniej kwalifikacji zbiorników do wymiany. W celu umówienia się na przyjście komisji kwalifikacyjnej proszę zgłaszać się codziennie w godzinach 8-15 do pana Lamproniusa. W dniach od 1 do 25 stycznia 354 r.p.n.e odbędzie się również czyszczenie ambitusów* przy wszystkich plateiai* i stenopoi*. W tym czasie mogą nastąpić przerwy w dostawie wody.

👍 Lubię to! 🗨 Komentarz ↗ Udostępnij

🌇 Solunto miasto inspiracji

12 luty 154 r. p.n.e o 11:16

Zarząd Dróg i Mostów zarządził remont Via dell’Agora. Fragment na skrzyżowaniu z Via Ippodamo da Mileto* 🛣 pamięta jeszcze czasy greckie i jest w bardzo złym stanie. Odcinek od gimnazjonu do domu Ledy będzie wyłączony z użytkowania. Będzie wymienionych około 200 kamiennych płyt. Można spodziewać się utrudnień w ruchu 🚙🚎🚋🚛. Objazdy przez Via degli Ulivi i Via Salinas. Przy Via Ippodamo będą również robione stopnie by ułatwić dostanie się do domostw położonych wyżej.

👍 Lubię to! 🗨 Komentarz ↗ Udostępnij

🌇 Solunto miasto inspiracji

28 luty 154 r.p.n.e o 9:08

W związku z zakończeniem wieloletnich prac wykopaliskowych w dzielnicy Campofranco mamy dla Was podwójne zaproszenie 📃- dziecko+osoba dorosła 👫- na wystawę “Nasi Przodkowie Fenicjanie”. Otwarcie odbędzie się za tydzień w antiquarium* (Via Valeria). Wystawa prezentuje stelle nagrobne i przedmioty z pochówków. Podwójne zaproszenie powędruje do osoby, która przedstawi najbardziej interesującą ciekawostkę dotyczącą Kartagińczyków w naszym mieście. Ciekawostki proszę umieszczać w komentarzach. Czas do godziny 20:30. Zwycięzca zostanie ogłoszony jutro. #wystawa #nasiprzodkowiefenicjanie #konkurs #wygrajzaproszenie

👍 Lubię to! 🗨 Komentarz ↗ Udostępnij

🧖‍♀️ Appia Nasze piękne miasto Soluntum za rządów Fenicjan nazywało się bardzo prozaicznie “Wieś” czyli Kapara. Fenicjanie używali oczywiście alfabetu punickiego 𐤊𐤐𐤓𐤀, co po naszemu pisze się KPR’.

👨‍🎓 Crassus Nieznana jest nawet orientacyjna data powstania pierwszej osady w miejscu naszego miasta zresztą tak samo jak położonego niedaleko miasta Panormus.

🧑‍ Aelius Hadrianus Antoninus Kapara została zdobyta i zniszczona przez Tyrana Syrakuz Dionizjusza I wraz ze znajdującą się na zachodzie wysepką Mozia.

🌇 Solunto miasto inspiracji

1 marca 154 r.pn.e o 7:59

Dziękujemy Wam za wczorajszy wieczór pełen ciekawostek 🙂 Nagroda wędruje do pani Appii. Po odbiór zaproszenia proszę zgłosić się do antiquarium przed inauguracją wystawy. Serdecznie gratulujemy!!! 👏🏆

👍 Lubię to! 🗨 Komentarz ↗ Udostępnij

🌇 Solunto miasto inspiracji

6 marca 154 r.pn.e o 15:55

Spółdzielnia mieszkaniowa “Solus” ogłosiła przetarg na wykonanie prac remontowych w 10 insulae* 🏨🏬 w dzielnicy dolnej. Firma budowlana z Panormus będzie prowadzić prace na zewnątrz i wewnątrz bloków mieszkalnych. Cztery rodziny zostaną tymczasowo zakwaterowane gdzie indziej jako, że stan budynku Insula 6 zagraża życiu. Wszystkich mieszkańców uprasza się o jak najszybsze usunięcie wszystkich sprzętów z korytarzy i uzbrojenie się w cierpliwość – prace mogą potrwać nawet do pół roku. Za niedogodności przepraszamy!

👍 Lubię to! 🗨 Komentarz ↗ Udostępnij

🌇 Solunto miasto inspiracji

30 kwietnia 154 r. p.n. e. 12:02

Już jutro początek długiego weekendu majowego! A w raz z nim pierwszy dzień wydarzenia Sezon Solunto 154. Dom Ledy, Dom Girland, Dom Masek – tak zapowiada się plan na sobotnie zwiedzanie miasta z Fundacją “Solunto miasto inspiracji”. Są jeszcze ostatnie wolne miejsca na niedzielną wizytę u naszych wspaniałych rzemieślników – strefa przemysłowa Solunto 🏭 nie będzie miała przed tobą tajemnic!

👍 Lubię to! 🗨 Komentarz ↗ Udostępnij

🌇 Solunto miasto inspiracji

19 lipca 154 r. p.n.e o 9:58

UWAGA!! UWAGA!!

W ZWIĄZKU Z PRZEDŁUŻAJĄCĄ SIĘ SUSZĄ, WŁADZE MIASTA WPROWADZAJĄ OGRANICZENIA W UŻYCIU WODY Z PUBLICZNEJ CYSTERNY PRZY AGORZE*. JEDNORAZOWO MOŻNA NABRAĆ JEDNĄ AMFORĘ NA RODZINĘ🏺. NIESTETY JESTEŚMY ZMUSZENI SUROWO PRZESTRZEGAĆ OGRANICZEŃ. ZAMKNIĘTE OD DZISIAJ SĄ RÓWNIEŻ TERMY.

👍 Lubię to! 🗨 Komentarz ↗ Udostępnij

🙉 Procula a jak więcej to co? Pałą w łeb?

👵 Gajus Valerius Catullus Ledwo miesiąc nie padało, a władze już sieją panikę. Nie ma to jak żerować na ludzkim strachu. Jeszcze trochę, a zaczną nam kazać płacić za wodę. Skandal!

🌇 Solunto miasto inspiracji

18 lipca 154 r. p.n.e. 17:59

Aktorzy naszego lokalnego zespołu zapraszają w sobotę 19 lipca o godzinie 20:00 do teatru na komedię Terencjusza👺. Bilety w cenie 5 sesterców do nabycia przed przedstawieniem.

👍 Lubię to! 🗨 Komentarz ↗ Udostępnij

🌇 Solunto miasto inspiracji

2 września 154 r.pn.e. o 11:12

Mieszkańcy naszego miasta małżeństwo Marcjalis i Quinta 💏 biorą udział w akcji “Pokaż nam jak mieszkasz” podczas której soluntianie mają okazję zobaczyć jak mieszkają inni obywatele. W weekend będzie można za darmo zwiedzić dom państwa Sextusów. Ich domus* ma nowo położoną posadzkę z motywem sfery armilarnej. To jest teraz trendy! Koniecznie musicie to zobaczyć!!! Właściciele chcą też pochwalić się pięknym posągiem Ledy, który właśnie przyjechał z Rzymu z warsztatu sławnego rzeźbiarza. Musiał kosztować fortunę! 💰

👍 Lubię to! 🗨 Komentarz ↗ Udostępnij

🐷 Gnaeus Na siłę się lansują. Pan Sextus jest podejrzewany o defraudację pieniędzy – dotacji na budowę nowej drogi. Żenada!

🌇 Solunto miasto inspiracji

16 września 154 r. p.n.e o 7:52

W mieście pojawiła się nowa atrakcja turystyczna. Na jednym z pagórków nieopodal zachodniego krańca miasta, zbudowana została platforma widokowa. Zlokalizowana jest u wylotu Via Ippodamo da Mileto. Rozpościera się z niej widok na morze i góry 🌄 🏝️🏞. Wejście bezpłatne.

👍 Lubię to! 🗨 Komentarz ↗ Udostępnij

🌇 Solunto miasto inspiracji

2 października 154 r. p. n.e 11:13

Jeśli chcesz się odprężyć i popracować nad tężyzną fizyczną, jesteś w dobrym miejscu! Mamy dla Was dwie karty multisport do gimnazjonu. Karta jest ważna przez miesiąc. W tym czasie masz wstęp do wszystkich pomieszczeń m.in. do elaiothesionu czy konisterionu. Dla młodzieży ephebeidon 🤸, sphairisterion ⚽, dromos 🏃‍♀️ i palestra 🥋. Wystarczy zgłosić się do apodyteronu 🩳🩲🧦, gdzie pracownik będzie czekał na Was z wejściówką. Kto pierwszy ten lepszy!

👍 Lubię to! 🗨 Komentarz ↗ Udostępnij

Strefa archeologiczna Solunto: słowniczek pojęć

Buleuterion – budynek, w którym w greckich polis obradowała rada (bule)

Ambitus – kanał odprowadzający nadmiar deszczówki

Plateiai – ulice pierwszego rzędu (główne)

Stenopoi – ulice drugiego rzędu (boczne)

Impodamo – tu: nazwa ulicy pochodząca od filozofa Hippodamosa z Miletu, szerzej: typ planowania urbanistycznego zwanego miastem szachownicowym, gdzie wszystkie ulice przecinają się pod kątem prostym. Idea rozpowszechniona przez filozofa-planistę. Grecki Solus jest przykładem takiego miasta

Antiquarium – pomieszczenie gdzie gromadzone są elementy architektoniczne takie jak kolumny, bazy, fragmenty gzymsów etc.

Insulae – rzymskie wielopiętrowe kamienice czynszowe dla niższych warstw społecznych

Domus – rzymski dom jednorodzinny

Agora – główny plac w mieście

Gimnazjon – kompleks rekreacyjno-sportowy

Elaiothesion – sala do nacierania ciała oliwą

Konisterion – sala do naciera piaskiem

Ephebeidon – pomieszczenie do ćwiczeń dla młodzieży

Sphairisterion – boisko do piłki nożnej

Dromos – bieżnia

Palestra – sala do zapasów

Apodyteron – szatnia

Szczegóły dotyczące zwiedzania strefy archeologicznej Solunto znajdziesz tutaj.

O innych parkach archeologicznych na Sycylii: